77 میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی تنش آبی برای حفر 8 حلقه چاه و خرید یک دستگاه دیزل ژنراتور برای جبران کم آبی شهرستان ماکو توسط شرکت آب و فاضلاب هزینه خواهد شد

بعد از ظهر روز یکشنبه 15آبان 1401 ، جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان ماکو به ریاست نادر کاظمی فرماندار شهرستان ماکو و با حضور رئیس دادگستری ماکو ، خوش سیرت مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب ، اشرفی معاون حفاظت و بهره برداری سازمان آب منطقه ای استان آذربایجان غربی ، معاونین فرماندار و تعدادی از مسئولین ادارات و نهادهای ذیربط در محل فرمانداری ماکو برگزار گردید .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان ماکو ؛ نادر کاظمی فرماندار شهرستان در این جلسه با بیان اینکه فصل پاییز در شهرستان ماکو بدون بارندگی و با خشکسالی سپری شد گفت : اگر وضعیت آب و هوا با این روند پیش برود ما سال آینده در رابطه با آب کشاورزی و آب شرب با چالش اساسی مواجه خواهیم شد .

نادر کاظمی با اشاره به اینکه در رابطه با تامین آب شرب لازم است منابع جدیدیی در شهرستان تعریف شود افزود : 77 میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی تنش آبی برای حفر 8 حلقه چاه و خرید یک دستگاه دیزل ژنراتور برای جبران کم آبی شهرستان ماکو توسط شرکت آب و فاضلاب هزینه خواهد شد .

فرماندار ماکو بیان کرد : ادارات آب و فاضلاب و امور آب با تاکید بر آگاهی بخشی به مردم جهت صرفه جویی در مصرف آب، باید فرهنگ صحیح مصرف منابع آب را به مردم آموزش دهند تا آنان حداکثر همکاری را با ما داشته باشند.

مهندس خوش سیرت مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان غربی نیز در این جلسه با بیان اینکه کشور سخت ترین سال های خشکسالی را طی می کند گفت : اگر ما به اندازه کافی از منابع آب سطحی و زیرزمینی برداشت داشته باشیم برای نیازهای واقعی در شهرستان ماکو محدودیت آب نخواهیم داشت .

خوش سیرت با اشاره به اینکه در شهرستان ماکو 220 لیتر در شبانه روز به ازای هر فرد در پایان شهریور مصرف آب داشته ایم که خیلی زیاد است افزود : ما به جای اینکه 360 لیتر از منابع آب شرب شهرستان برداشت داشته باشیم الان 555 لیتر برداشت می کنیم که این خود یک مصرف بی رویه است .

وی همچنین با بیان اینکه در شهرستان ماکو به کمک فرماندار و با عنایت ویژه استاندار آذربایجان غربی خط انتقال دوم آب از تصفیه خانه شماره یک به شماره دو در دولت سیزدهم در حال احداث می باشد گفت : ان شاءالله با بهره برداری از این تصفیه خانه به شهرهای ماکو ، بازرگان ، روستاهای اطراف و شهرستان شوط آب انتقال خواهیم داد .

اشرفی معاون حفاظت و بهره برداری سازمان آب منطقه ای استان آذربایجان غربی نیز در این جلسه با بیان اینکه در حال حاضر 15 میلیون متر مکعب در پشت سد بارون آب داریم گفت : فعلا مشکل خاصی برای تأمین آب شرب شهرستان از محل سد بارون نخواهیم داشت .

اشرفی در خصوص اینکه حفاظت و صیانت از منابع آب سطحی و زیرزمینی در شهرستان احساس می شود افزود : به دلیل کاهش میزان بارندگی ها لزوم برنامه ریزی و صیانت ، مراقبت و مدیریت منابع آب شرب و کشاورزی بیش از گذشته احساس می شود و با توجه به اهمیت مدیریت منابع آب خواستار رعایت قوانین مرتبط با توزیع عادلانه آب و نیز اجرای الگوی کشت در شهرستان هستیم.

وی با تاکید بر مدیریت و استفاده صحیح از منابع آب شهرستان و اولویت اصلی شورای حفاظت از منابع آب شهرستان را برخورد قانونی با مالکین چاههای غیر مجاز و انتقال آب به اراضی غیر هدف پروانه دانست .

ایشان خاطرنشان ساخت : حفاظت از آب ، این ماده حیاتی وظیفه تمامی اعضای شورای حفاظت از منابع آب می باشد.