فرماندار شهرستان ماکو :

انقلاب اسلامی ایران باعث ثبات و امنیت در حفظ تمامیت ارضی ایران و ایستادگی روزافزون در برابر اسکتبار ستیزان و زورگویان و مستکبران جهان شده است

انقلاب اسلامی ایران باعث ثبات و امنیت در حفظ تمامیت ارضی ایران و ایستادگی روزافزون در برابر اسکتبار ستیزان و زورگویان و مستکبران جهان شده است
شهرستان ماکو با بیش از 100 هزار نفر جمعیت در شمال غربی ترین نقطه آذربایجان غربی به برکت انقلاب اسلامی رشد و توسعه قابل توجهی داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی فرمانداری شهرستان ماکو ؛ نادر کاظمی در گفت و گو با خبرنگار مرزداران ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و گرامیداشت چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به برکات انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: انقلاب اسلامی ایران باعث ثبات و امنیت در حفظ تمامیت ارضی ایران و ایستادگی روزافزون در برابر اسکتبار ستیزان و زورگویان و مستکبران جهان شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه ایران جزء امن ترین کشورهای جهان به شمار می رود، افزود: انقلاب اسلامی موجب سنگین کردن کفّه عدالت در تقسیم امکانات عمومی کشور، ارتقاء شگفت آور بینش سیاسی آحاد مردم جامعه، به اوج رساندن مشارکت مردمی و مسابقه خدمت رسانی و موتور پیشران کشور در عرصه علم و فناوری و ایجاد زیرساخت‌های حیاتی، اقتصادی و عمرانی شده است.

فرماندار ماکو همچنین به دیگر برکات بزرگ انقلاب اسلامی ایران و پیشرفت های ایران اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: قطب پزشکی خاورمیانه، چهارمین کشورجهان درزمینه علم نانو، سومین مرکز پیوند عضو برتر جهان، سومین کشور پیشرفته جهان در زمینه دانش سلول های بنیادی، ششمین کشور پرتاب کننده موجود زنده به فضا، طراح و سازنده قدرتمندترین سلاح تک تیرانداز جهان(باهر) و دومین ارتش قدرتمند سایبری جهان از جمله این برکات است.

کاظمی به برکات انقلاب اسلامی در شهرستان ماکو اشاره کرد و گفت: قبل از انقلاب در حوزه آب تعداد روستاهای برخوردار از آب سالم چهار روستا بوده و هم اکنون به 97 روستا رسیده است و تعداد انشعاب آب روستایی نیز قبل از انقلاب 95مورد بوده و هم اکنون 12 هزار و 795 و تعداد انشعاب آب شهری قبل از انقلاب 500 مورد و اکنون به 24 هزار و 261 مورد رسیده است.

وی ادامه داد: هم اکنون به برکات این انقلاب 2تصفیه خانه آب نیز در این شهرستان ایجاده شده است.

فرماندار ماکو با اشاره به پیشرفت های حوزه برق شهرستان در مقایسه با قبل از انقلاب اظهار داشت: قبل از انقلاب تعداد روستاهای دارای برق 10 روستا و در حال حاضر 115 روستا برق دار هستند و 4200 مشترک برق قبل از انقلاب وجود داشت که اکنون به 43 هزار و 74 مشترک رسیده است .

وی گفت: قبل از انقلاب هیچ گونه گاز رسانی در این منطقه وجود نداشت، اما هم اکنون 2 شهر ماکو و بازرگان و 36 روستا از نعمت گاز برخوردار بوده و طرح گاز رسانی به 18 روستا نیز در دست اجرا است.

وی افزود : هم اکنون 13 هزار و 500 انشعاب در ماکو با 35 هزار و 780 خانوار از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند.

کاظمی اضافه کرد: همچنین اکنون در سطح شهرستان 5 جایگاه CNG فعال است.

وی با اشاره به پیشرفت در حوزه راه استحفاظی ماکو گفت: قبل از انقلاب فقط محور اصلی ماکو به خوی آسفالته بود، اما بعد از انقلاب کمربندی ماکو به بازرگان به طول 30 کیلومتر آسفالت و 10 کیلومتر آن چهار خطه شده است.

کاظمی با بیان اینکه قبل از انقلاب روستاهای ماکو کاملا راه خاکی بوده، ادامه داد: در حال حاضر 380 کیلومتر راه روستایی زیرسازی و 120 کیلومتر آن آسفالت شده است و از پل روگذر هندور تا گیت ورودی منطقه آزاد به طول 53 کیلومتر به همّت سازمان منطقه آزاد ماکو باند دوم احداث شده است.

وی گفت: قبل از انقلاب درسطح شهرستان دانشگاه وجود نداشت، اما در حال حاضر دانشگاه های آزاد و پیام نور درسطح شهرستان ایجاد شده است و رشته های کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز تدریس می شود.

فرماندار ماکو در حوزه بهداشت و درمان نیز چنین گفت: قبل از انقلاب 32 تخت فعال بیمارستانی، 2 اتاق عمل و یک خانه بهداشت و یک آزمایشگاه دولتی وجود داشت، که این تعداد بعد از انقلاب به 150 تخت فعال بیمارستانی، 5 اتاق عمل، 34 خانه بهداشت فعال ، چهار آزمایشگاه دولتی، چهار آزمایشگاه خصوصی، یک بخش ICU، یک بخش NICU و یک بخش CCU ایجاده و راه اندازی شده است.

وی اضافه کرد: قبل ازانقلاب 30 درصد واکسیناسیون عمومی انجام شده بود، که در حال حاضر این مقدار به 95 درصد رسیده است .
کاظمی با اشاره به حوزه بهزیستی اظهار داشت: بعد از انقلاب 24 واحد مهد کودک، مرکز اورژانس اجتماعی، یک واحد مرکز درمان سرپایی، 2 واحد مرکز مشاوره خصوصی راه اندازی شده است.

وی اضافه کرد: در حوزه آموزش و پرورش 181 مدرسه شهری و روستایی با 23 هزار دانش آموز و 1500 معلم در سطح شهرستان ماکو در حال تعلیم و تربیت هستند، که این مقدار مدرسه شهری و روستایی قبل از انقلاب به 20 درصد هم نمی رسید و تعداد مدارس ما اندک بود، هم در نقاط شهری و هم روستاهای پرجمعیت و تعداد معلم قبل از انقلاب 400 نفر بود که اکثراً سپاه دانش بودند اما امروزه به برکت انقلاب اسلامی ایران 1500 معلم فارغ التحصیل دانشگاه های فرهنگیان و یا دانشگاه‌های معتبر کشور و با مدارج علمی بالا در این شهرستان وجود دارد .

وی افزود: 17 شهید دانش آموز، هفت شهید معلم به عنوان الگو و معیار بُعد تربیتی در شاخه باورهای دینی و انقلابی حوزه فرهنگی و دانش آموزی تقدیم این نظام شده است .

فرماندار ماکو ادامه داد: قبل از انقلاب عدالت آموزشی وجود نداشت و به دانش آموزان خاص و استثنایی شهرستان و روستاها توجهی نمی‌شد و مراکز آموزشی برای چنین دانش آموزانی تعریف نشده بود و یا حداقل فقط در مراکز استانها وجود داشت اما بعد از انقلاب درسطح شهرستان، درراستای گسترش عدالت آموزشی ساختمان آموزشی به عیان بالای سه هزار متر مربع احداث شده است.

کاظمی گفت: بعد از انقلاب اسلامی با تبدیل شهرستان ماکو به منطقه آزاد و ایجاد بازارچه های مرزی ساری سو و بازارچه جدید الاحداث ماکو و بیش از 100 واحد صنعتی در شهرک های صنعتی شماره یک و 2 این شهرستان باعث پیشرفت های اقتصادی زیادی شده است .

وی افزود : این شهرستان 183 شهید، 570 جانباز و ایثارگر و 76 آزاده در طول پیروزی انقلاب اسلامی تقدیم نظام جمهوری اسلامی کرده است.

وی با اشاره به حوزه فرهنگ شهرستان اظهار داشت: تعداد کل کتابخانه درماکو سه باب که یکی از آنها قبل از انقلاب وجود داشت و 2باب نیزبعد از انقلاب تاسیس شده، کانون آگهی و تبلیغات 6 مورد، مطبوعات محلی سه عدد، دکه های مطبوعاتی 3 عدد، آموزشگاه آزاد هنری 4 عدد، انجمن های فرهنگی هنری 3 عدد، گروه های هنری 6 عدد، 7 باب چاپخانه همه بعد انقلاب تشکیل و تاسیس و در حال فعالیت هستند.

وی افزود : تعداد خبرنگار در ماکو قبل از انقلاب یک نفر بوده و اکنون 9 نفر می‌باشد و چاپ و انتشار کتاب قبل انقلاب وجود نداشت و اکنون بیش از 100 عنوان کتاب در زمینه های مختلفی انتشار یافته است. همچنین 32 کانون مساجد و 2 موسسه قرآنی بعد از انقلاب تشکیل و تاسیس شده است .

کاظمی به پیشرفت های حوزه مسکن نیز اشاره کرد و گفت: در حوزه مسکن روستایی ماکو برای 85 روستا از 129 روستای بالای 20 خانوار نقشه طرح هادی تهیه گردیده است و از 85 روستا در 28 روستا طرح هادی اجرایی شده است.

وی با اشاره به طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی، تصریح کرد: 4680 واحد مسکن روستایی با پرداخت تسهیلات طرح ویژه بهسازی مقاوم سازی شده است که 58درصد مساکن را تشکیل می دهد و برای 5 هزار و 400 واحد از طریق بنیاد مسکن سند روستایی صادر شده است.

وی ادامه داد: واگذاری و احداث 1100 واحد مسکن مهر و احداث خانه سازمانی ماکو 30 دستگاه ، در حدود 600 واحد پرداخت تسهیلات به خود مالکی، مطالعه و تصویب طرح جامع شهری ماکو در سالهای 68 ، 83 و 98، واگذاری 300 قطعه زمین به زیر کوهی ها ، واگذاری زمین به افراد عادی از طریق زمین شهری 544 قطعه، واگذاری زمین در حدود 15 هزار متر مربع برای 160 واحد فرهنگیان ماکو، واگذاری 300 قطعه زمین به فرهنگیان تعاونی ماکو به صورت مشاع 2 خانواری، واگذاری 67 قطعه زمین به جانبازان و ساخت توسط توسعه مسکن آذربایجان، واگذاری 200 زمین به خانواده معظم شهدا و احداث 60 مورد ساختمان در قالب خانه های ارزان قیمت در سال‌های 66 و 70 از برکات انقلاب اسلامی در حوزه مسکن شهری در شهرستان ماکو می باشد.

فرماندار ماکو در پایان با اشاره به برکات انقلاب اسلامی در حوزه مخابرات و ارتباطات گفت: قبل از انقلاب 240 تلفن مغناطیسی و یک عدد مایکرویو( سیستم انتقال رادیویی) وجود داشت که اکنون 26 هزار و 244 شماره به متقاضیان واگذار شده است و در سطح شهرستان 336 کیلومتر طرح فیبر نوری اجرا شده ، 8909 اینترنت خانگی در سطح شهرستان و 124 روستا تحت پوشش تلفن همراه می باشند.

وی افزود : تعداد روستاهای دارای تلفن ثابت خانگی 4 روستا و تعداد مدارس متصل به شبکه های اینترنت 57 مدرسه بوده، که از این تعداد 51 مدرسه شهری و شش مدرسه روستایی است.

# نظر : 0