فرماندار شهرستان ماکو :

با اجرای طرح مجازات جایگزین حبس ، شان و کرامت انسانی زندانیان حفظ و آنها را برای بازگشت به جامعه امیدوارتر میکند.

با اجرای طرح مجازات جایگزین حبس ، شان و کرامت انسانی زندانیان حفظ و آنها را برای بازگشت به جامعه امیدوارتر میکند.

پیش از ظهر امروز جلسه ستاد اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم با رویکرد استفاده از مجازات های جایگزین حبس به ریاست فرماندار و با حضور امام جمعه ، رئیس دادگستری ، دادستان عمومی و انقلاب و اعضای ستاد در محل فرمانداری ماکو برگزار شد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان ماکو ، شاهین علیزاده در این جلسه با تقدیر از رویکرد قوه قضائیه در کاهش آمار محبوسین در زندانها گفت : جرم زدایی و پایش قوانین و مقررات اقدامی بود که با نظر حضرت آیت اله آملی لاریجانی در دستور کار دستگاه قضایی قرار گرفته است و حاصل این امر مهم نتایج بسیار خوبی را بدنبال داشته است . 

وی با اشاره به طرح مجازات جایگزین حبس افزود : متاسفانه برخی افراد در اثر یک اتفاق ناخواسته مجرم شناخته شده اند و قانون برای این عمل آنها مجازات زندان را در نظر گرفته است که با اجرای طرح مجازات جایگزین حبس ، شان و کرامت انسانی آنها حفظ و افراد را برای بازگشت به جامعه امیدوارتر میکند.

فرماندار ماکو با بیان اینکه بخش مهمی از درآمد های دولت صرف نگهداری از زندانیان می شود اظهار داشت : تعداد عناوین جرم در بخش های مختلف باعث شده است بیشتر افراد دوران محکومیت خود را در زندان ها سپری نمایند و این امر موجب شده است تا دولت هزینه زیادی را برای نگهداری از آنها در ندامتگاهها پرداخت نماید . 

حجت الاسلام سید محمد هاشمی امام جمعه ماکو هم در این جلسه اجرای طرح مجازات جایگزین حبس را اقدامی در راستای اقتصاد مقاومتی و کاهش هزینه های دولت عنوان و اظهار داشت : این طرح ظرفیت بسیار مناسبی برای ادارات و نهاد های پذیرنه است که مشکل کبود نیروی کار خود را  حل نمایند . 
وی افزود : با نگاه کوتاه به سیره عملی رسول گرامی اسلام می توان دریافت که ایشان نیز به مجازات جایگزین اعتقاد داشتند و در صدر اسلام ، شرط آزادی اسیران را آموزش به مسلمانان را تعیین کرده بود . 

تقی یعقوبی رئیس دادگستری ماکو هم در این جلسه با تشریع ابعاد مختلف طرح مجازات های جایگزین حبس برای اعضای ستاد گفت : درقانون 1640 عنوان مجرومانه وجود دارد که برای 829 مورد آن مجازات زندان در نظر گرفته شده است . 

وی با بیان اینکه قانون حبس محور است و زندان دارای عیوب زیادی است افزود : پس از مطالعه ، تحقیق و بررسی دقیق و تاکیدات مقام معظم رهبری این نتیجه حاصل شده است که زندان مکانی برای جرائم مهم ، سازمان یافته ، امنیتی و مجرمین یقه سفید است و افرادی که ناخواسته جزو محبوسین هستند می توانند با ارائه خدمات عمومی دوران محکومیت خود را سپری نمایند . 

رئیس دادگستری ماکو خاطر نشان ساخت : قوه قضائیه مصمم به اجرای این قانون است و قانونگذار تکالیف دستگاههای مختلف را تعیین نموده است که در آن خدمات در قالب عمومی ، کشاورزی ، مرتع داری ، بهداشتی و درمانی ، آموزشی ، فنی و حرفه ای ، راهداری و ... ارائه می شود . 

در ادامه این جلسه اعضای ستاد اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و همچنین نهاد های پذیرنده پیشنهادات و نکته نظرات را در خصوص اجرای طرح مجازاتهای جایگزین طرح بیان نمودند . 

@farmandari_maku

 

# نظر : 0