فرماندار ماکو :

لزوم بازنگری در قانون ساخت و ساز در محدوده بافت تاریخی

لزوم بازنگری در قانون ساخت و ساز در محدوده بافت تاریخی

🔻 ظهر امروز جلیل جباری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی ، بمنظور بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل و مشکلات بوجود آمده برای شهروندان در راستای اجرای قانون ساخت و ساز در محدوده بافت های تاریخی با حسین عباسی فرماندار ماکو دیدار و گفتگو کرد . 

🔻 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان ماکو ، حسین عباسی در این دیدار با تاکید بر لزوم بازنگری در قانون ساخت و ساز در محدوده بافت های تاریخی گفت : با توجه به نارضایتی های عمومی بوجود آمده در این خصوص لازم است متولیان امر با ارائه طرح و یا لایحه مربوطه و پیگیری تصویب آن در برخی مواد این قانون بازنگری کنند . 

🔻 فرماندار ماکو با بیان اینکه برخی قوانین همسو با توسعه شهری نیست افزود : حفظ و احیای میراث فرهنگی بعنوان تاریخ و هویت بشری وظیفه همگان است ، ولی در این راستا باید بگونه ای رفتار شود که در کنار ارج نهادن به این مهم از مصلحت عمومی و توجه به حقوق شهروندی غافل نبود . 

🔻 عباسی با انتقاد از طولانی شدن پروسه مرمت کاخ موزه باغچه جوق بعنوان یکی از بناهای فاخر استان آذربایجان غربی که در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده است خاطر نشان ساخت : این مکان که در طول سالهای گذشته پذیرای تعداد زیادی از مسافرین و گردشگران داخلی و خارجی بود ، متاسفانه در سالهای اخیر و به خاطر مرمت و بازسازی تعطیل شده است ، که باید با اتخاذ تدابیر لازم و تسریع در امور درهای این مجموعه  ارزشمند به روی علاقمندان باز شود .

🔻 جلیل جباری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی هم در این دیدار با تقدیر از حمایت های ویژه و دغدغه فرماندار ماکو نسبت به حوزه میراث فرهنگی گفت : محدودیت های قانونی ساخت و ساز در بافت تاریخی مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده است که لازمه رفع آن اصلاح و بازنگری در متن قانون است . 

🔻 وی افزود : بمنظور حل مشکل شهروندان ، کارگروه ویژه ای متشکل از مسئولین و کارشناسان دستگاههای ذیربط تشکیل خواهد شد ، تا با احصاء مسائل و موانع پیش رو و جمع بندی آن ، طرح جامعی را جهت تصویب به مراجع ذیربط ارسال نمائیم . 

🔻 جباری در خصوص طولانی شدن پروسه مرمت کاخ موزه باغچه جوق نیز خاطر نشان ساخت : طولانی شدن عملیات مرمت و بازسازی مجموعه فاخر و ارزشمند کاخ موزه باغچه جوق از سوی سازمان منطقه آزاد ماکو ، مورد انتقاد سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نیز است و امیدواریم ضمن اتمام هرچه سریعتر عملیات ، این همکاری فی مابین به تجربه تلخی برای دو طرف منجر نشود .

 

# نظر : 0